Evde Verimli Çalışabilmek İçin Bir Kaç Fikir

Evden çalışmak kulağa çok keyifli gelen bir yöntem ama aynı zamanda çalışma disiplini konusunda bugüne kadar çoğumuzun alışmış olduğundan çok daha farklı bir bakış açısı gerektiriyor. Ofiste çalışmanın herkese uygun olmaması veya herkesi mutlu etmemesi gibi evden çalışma da hepimiz için uygun olmayabilir. Bu yazımızda evde verimli çalışabilmek için size yardımcı olabilecek pratikler hakkında hazırladık.

İş için ve kendiniz için olan zamanları ayırın

Evden çalışma ile ilgili en büyük risklerden bir, ofisiniz zaten hep yanınızda olduğu için tüm gün çalışabilmek. Bu psikoloji ister istemez yapabileceğiniz ve bitirebileceğiniz bir işi akşama ertelemenize ve sonrasında da yetiştiremediğiniz için sonraki güne bırakmanıza sebep olabilir. En iyisi siz iş zamanlarınızı belirleyin ve normalde ofisinizde uyguladığınız gibi çalışma disiplininizi korumaya gayret edin.

Ufak egzersizler odaklanmanızı kolaylaştırır

Evde çalışmak demek yolda geçirdiğiniz zaman alıcı ve stresli sürelerden avantaj elde etmek demek ama aynı zamanda sabah güne başlamanızı ve hareket etmenizi sağlayan rutinlerinizi de kaybetmek demek. Sabah işinize başlamadan önce, gün içinde ve gün sonunda yapabileceğiniz küçük egzersiz rutinleri belirleyebilirsiniz. Hareket ederek hem kan dolaşımınızı hızlandırır hem de çalışma döngünüzden birkaç dakika uzaklaşıp kafanızı rahatlatırsınız.

Kendim uygulamayı planladığım egzersizlere göz atmak isterseniz, https://www.kolektifzeka.com/2020/04/11/masabasinda-yapilabilecek-egzersiz-hareketleri/

Kendinize çalışma alanı belirleyin

Koltukların üstünde veya yerlerde nereye kadar devam edeceksiniz… Evde çalışma masanız olabilecek bir alan belirlemek ve ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalarınızı bu alanda kendi düzeninize göre konumlandırmak, çalışırken yaşayabileceğiniz bir çok dikkat dağınıklığının önüne geçecektir. Siz siz olun, çalışma alanınıza bir şişe su da dahil edin.

Çalışma alanınızın temizliğinden de kendiniz sorumlusunuz. Unutmayın, her akşam temizleyip düzenleyerek bıraktığınız bir çalışma masası, sabah işe başlayacağınız zaman daha rahat olmanızı ve etrafınızdaki kalabalığın da temiz ve tertipli olmasını sağlar.

Yalnız değilsiniz, iş arkadaşlarınız var

Photo by rawpixel from Burst

Evden çalışmanın getirebileceği bir diğer verim kaybı, beraber çalıştığınız insanlardan fiziken uzak kalmak. Normalde, mutfağa giderken veya rastlaştığınız herhangi bir anda, arkadaşınıza sorup, cevap bulabileceğiniz basit sorular artık cevaplanmak için arkadaşınızın boş zamanını beklemek zorundalar. Kendinizi ekip arkadaşlarınızdan izole etmeyin. Aranmaya açık ve ulaşılabilir olun ve arkadaşlarınıza ulaşmaktan da çekinmeyin. Onlar da sizin gibi kendi alanlarındalar belki ama çalışmaya devam ediyorlar.

Biraz disiplinin yararını görebilirsiniz

Kimimiz için sabah kalkıp işe gider gibi giyinmek, kimimiz için günlük planımızı oluşturup ona sadık kalmaya çalışmak… Çalışıyor olduğumuzu bize hissettirecek rutinlere sahip olmak, daha konsantre olabilmemizi ve daha verimli çalışmamızı sağlayabilecek araçlardır. Siz de kendinizi iş yerinde hissettirecek bir rutini her gün disiplinle uygulayarak, çalışma seremoninizi oluşturabilirsiniz.

Coronavirus (COVID-19) tehdidi sebebiyle bir çok firma evden çalışma ile ilerlemeye başladı. Umarız bu tavsiyelerimiz sizler için faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir