İnternet ‘te Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

İnternet üzerinde bilgi hırsızlığı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu yazımızda sizlere birkaç küçük tavsiyede bulunarak internet’te bilgilerinizi hırsızlardan ve dolandırıcılardan korumanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Antivirüs programlarına güvenin

Bırakın arkanızda sizi koruyan bir ekip olsun!

Her ne kadar adları hala antivirüs olsa da, sizleri maruz kalabileceğiniz birçok siber saldırıdan da koruyacaklardır. Unutmayın siz tek başınıza bütün teknolojik gelişmeleri takip edemezsiniz, oysa güvenlik şirketleri bunun için bir ekip çalıştırıyor. Yaşayabileceğiniz saldırılara karşı size gereken korumanın büyük kısmını antivirüs programları halledebilir.

İnternet sitelerinde güçlü şifreler kullanın

Seçtiğimiz şifreleri hatırlamak hepimiz için zor olabiliyor. Eğer internet hesaplarımızın güvende ve kötü niyetli kişilerden uzak olmasını istiyorsak, kolay şifreler seçmemeliyiz. Güçlü şifre sağlayan https://passwordsgenerator.net/ gibi siteler bu konuda yardımcı olabilirler. Tek yapmanız gereken yeni bir üyelik oluşturmadan önce bu gibi sitelerden birinden kişisel bilgileriniz ile alakalı olmayan şifre oluşturmak. Mevcut üyeliklerinizin şifresini de yine aynı yöntemle güncellemenizi öneririz.

Eğer giriş yapacağınız uygulama banka hesabınız gibi çok kritik bilgiler içeriyorsa 2FA kullanmanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

Aynı şifreyi tüm hesaplarınızda kullanmayın

Güvenlik açıkları sadece sizden değil, size hizmet sağlayan şirketlerden de kaynaklanabilir. Yakın zamanda, facebook gibi çok yaygın sosyal ağlarda dahi, güvenlik açıkları nedeniyle kullanıcıların şifrelerinin çalındığı haberlerini okumuşsunuzdur. Çalınan şifrelerin diğer online platformlarda denenmesi olduka yaygın bir davranıştır. Siz eğer her platformda aynı şifreyi kullanırsanız, bir hesabınızın şifresi açığa çıktığında tüm hesaplarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Meraklısı için güvenlik açıkları ve etkilenen tahmini kişi sayıları ile ilgili Wikipedia sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_data_breaches

Kredi ve banka kartlarınızı internet işlemlerine kapalı tutun

İnternetten alışveriş yapıyor ve bunun için kart bilgilerinize ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Kart bilgilerinizin bir güvenlik açığı ile çalınmasının önüne geçmek için;

  • Kredi kartı veya banka kartı yerine sanal kart kullanabilirsiniz,
  • Kartlarınızı internet işlemlerine ve posta (mail order) işlemlerine kapalı tuabilirsiniz,
  • Online ortamda kullandığınız kartların limitlerini oldukça düşük belirleyebilirsiniz,

Şifrelerinizi kaydetmeyin

Evet bunca şifreyi hatırlamaya çalışmanın zor olduğunu biliyoruz ama bunu sizin için yapabilecek uygulamalar var. Sitelerin sunduğu beni hatırla gibi özellikleri kullanmayın. En azından, toplu kullanıma açık bilgisayarlarda kesinlikle kullanmayın. Unutmayın, sizi hatırlamasını istediğiniz her bir arayüz siber güvenliğiniz için bir açık demektir.

Sosyal medya hesaplarınızdaki güvenlik ayarlarınıza çok dikkat edin

Sosyal medya üzerinde paylaşımlarınızın daha çok kişi tarafından görülmesi ve beğenilmesi hoşunuza gidiyor olabilir. Unutmayın, daha çok kişinin paylaşımlarınızı görüyor olması daha çok kişinin hesabınıza erişebiliyor olması demek ve arkadaş çevrenizin dışına çıktıkça ulaştığınız kişilere ne kadar güvenebileceğinizi bilemezsiniz.

Gördüğünüz her linke tıklamayın

İnternette gezinirken ilginizi çeken linklere tıklayarak ilerliyor olabilirsiniz. Bazı linklerin içerikleri gerçek olamayacak kadar ilgi çekici ise büyük ihtimalle kötü niyetlidirler. Bu temel prensip ile hareket edin ve kendi bilinçli güvenlik seviyenizi daha da yukarıya çekin.

Ne yazık ki, yazdıklarımızın hepsini uygulasanız dahi, güvende olduğunuzu garanti altına almanız mümkün değil. Siz siz olun, sonrasında daha büyük üzüntü yaşamamak için internette gezinirken tedbiri elden bırakmayın.