Manipura Çakra (Solar Plexus)

manipura-çakra

Manipura Çakra göbek deliği bölgesinde bulunan enerji merkezimiz. 7 ana enerji merkezinin 3. sırasında yer alır. Bir diğer ismi Solar Plexus’dur. Kişiliğimizin, kimliğimizin, egomuzun merkezidir. İrade merkezidir. Sakral çakra haz ve zevk ararken bu çakra tamamen kişilik algımızla ilgilidir. Dengede olduğunda güçlü, güvenilir, öz güveni yüksek ve sorumlu hissederiz.

Manipura çakra ataleti harekete çeviren bir enerjiye sahiptir. Kişisel gücünüzü dengeli kullanmak bu çakranın konusudur. Önemli olan aktif ya da pasif değil; proaktif olmaktır.

Bu çakra aşırı çalıştığında duygusal patlamalar ve aşırı stresle karşılaşırız çünkü direkt olarak psişeyle ilgili olduğu varsayılır.

Çakra az çalıştığındaysa pasif, sıradan bir hayatımız olur. 3. çakrası az çalışan biri odaya girse muhtemelen onu hiç farketmeyiz bile.

Dengeli bir Manipura Çakra’ya sahip biri , kendisine ve çalışmalarına değer verir, yeteneğinden emindir, kendini sever ve kabul eder.

Manipura Çakra Dengelemesi İçin Neler Yapabiliriz?

Meditasyon

Çakra meditasyonları yani aslında dikkati bu enerji merkezlerine yönlendirmek çok etkili ve kolay yollardan biridir. Bu çakranın bija mantrası “Ram” dır. Yani karın bölgesindeki enerji kanalcıklarının titreşimi Ram sesi gibi çıkmaktadır. Dilerseniz bu ses ile bir meditasyon deneyebilirsiniz. Eğer çakra meditasyonu için çok zamanınız yoksa meditasyona 3. çakradan başlanması öneriliyor. Çünkü manipura çakra rahatladığında Muladhara ve Svādhishthāna anın otomatik rahatladığı söyleniyor.

Beslenme

Sindirim ateşi olarak bilinen Agni nin aktive olması -yani sindirimin de iyileşmesi – için sıvıları oda sıcaklığında tüketmek, çok fazla ara öğün tüketmemek, limon tüketmek.

Aromaterapik Yağlar

Dengelemek için, paçuli, ylang-ylang ,bergamot, biberiye ve limon yağlarını masaj ve buhur yöntemleri ile kullanabilirsiniz.

Doğal Taşlar

Yine eski öğretiler ve kişisel deneyimler bize doğal taşların çakra dengeleme konusunda yardımcı olabileceğini anlatıyor. Genel olarak sarı renk içeren topaz, kaplan gözü, kehribar gibi taşları kullanabilirsiniz.

Yoga

Göbek bölgemize güç ve ateş getiren her asana uygulanabilir. Bunlar Navasana, Matsyandrasana ve Virabhadrasana pozları.

Anlatılanlara hızlı bir bakış için:

Sanskritçe ismi: Manipura

Rengi:Sarı

Elementi:Ateş

Hormon Bezleri: Sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi

Konuları: İrade, kişilik, ego, özgüven.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir