Sakral Çakra (Svadhistana) Nedir?

sakral-çakra

Sakral Çakra pelvik alanda bulunan enerji merkezimiz. 7 ana enerji merkezinin 2. sırasında yer alır. Bir diğer ismi Svadhistana’dır. Duygu merkezimizdir ve cinsellik merkezimize bağlıdır. Karın bölgesinin yaklaşık 3-6 cm altında olduğu varsayılır.Bu çakra dengeli çalıştığında daha duygularımız da daha dengeli olur, daha canlı hissederiz.

Enerji merkezlerini ne kadar süptil olarak düşünmeye alıştıysak da aslında bedende fiziksel olarak karşılıkları vardır. Sakral çakra vücuttaki konumu itibariyle üreme, sindirim ve boşaltım sistemleri ile bağlantılıdır. Eğer bu enerji merkezi dengesiz çalışıyorsa alt sırtta ağrı, idrar sorunları, böbrek taşı ve jinekolojik problemlerle karşılaşıyor olabiliriz. 2.Çakra üreme sistemi ile bağlantılı olduğundan yaratıcılık kanalımız da bu çakranın konusudur.

Çakraların açık ya da kapalı olmadığının, dengeli ya da dengesiz çalıştığının altını çizmemiz gerekir. Artık bedenin de holistik bir yapıya sahip olduğunu ve sistemlerin birbirinden ayrı ele alınamayacağını gün be gün daha iyi anlıyoruz. Nasıl düşündüğümüz, dünyayı nasıl algıladığımız bedenimizi, enerjimizi direkt olarak etkiliyor. Ülkemiz gibi cinselliğin doğru ifade edilemediği ve suçluluk haliyle bağdaştırıldığı bir yerde yaşayan bizler için, bu enerji merkezimizi istemeden olumsuz etkiliyor olabiliriz. Çakralar üzerine çalışmaya başlayacaksanız ilk enerji merkezi olan Kök Çakra ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Sakral Çakra Dengelenmesi İçin Neler Yapabiliriz?

Meditasyon

Çakra meditasyonları yani aslında dikkati bu enerji merkezlerine yönlendirmek çok etkili ve kolay yollardan biridir. Bu çakranın bina mantrası “Vam” dır. Dilerseniz bu ses ile bir meditasyon deneyebilirsiniz.

Sakral Çakra için Beslenme

Kadim bilgiler portakal, kavun, tarçın gibi yiyeceklerin bu çakraya faydalı olduğundan bahsetmiştir.

Aromaterapik Yağlar

Dokunmanın ya da masajın iyi gelmemesi mümkün mü? Sakral çakrayı dengelemek için sandal ağacı, paçuli, ylang-ylang ve portakal yağlarından faydalanabilirsiniz.

Doğal Taşlar

Yine eski öğretiler ve kişisel deneyimler bize doğal taşların çakra dengeleme konusunda yardımcı olabileceğini anlatıyor. Genel olarak turuncu renkli vitrin, kalsit gibi taşları kullanabilirsiniz.

Sakral Çakra için Yoga

Kelebek, güvercin gibi kalça açıcı pozlar Svadhistana çakranın dengelenmesinde yardımcı duruşlar. internette küçük bir araştırma ile kendi çakra çalışmanızı oluşturabilirsiniz.

Su

Sakral Çakranın elementi su olduğu için deniz, nehirlere gibi su kaynaklarının yanında bulunmak hatta sadece duş almak bile dengeleme çalışmasına faydalı olabilir.

Anlatılanlara hızlı bir bakış için:

Sanskritçe ismi: Svadhistana

Rengi:Turuncu

Elementi:Su

Hormon Bezleri:Yumurtalıklar ve testisler.

Konuları: Duygu merkezi,yaratıcılık.

Huzurla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir