Depresyon ile mücadele edenlere ne söylenmemeli?

depresyon

Depresyondayken ailenizin, sevdiklerinizin desteği büyük fark yaratabilir. Ama hiç depresyon yaşamamış kişiler kolay kolay bu durumu anlayamaz; ne söyleyeceklerini ya da nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler.

Ne kadar iyi niyetle de söylense de kullanılan ifadeler yarardan çok zarar getirebilir. İyi niyeti işe yarar bir fakındalıkla birleştirmek istiyorsanız buyrun.

Biraz daha olumlu bakmaya çalış.

Bu cümle olabilecek en baştan savma (Boşver‘den sonra) ifadelerden biri olsa gerek. Çalışmakla olsa insanlar neden 12 sene kronik depresyon geçirsin, keyfili mi sizce? Çoğu hasta bu tarz cümleleri duymamak için hiç bir şey anlatmamayı ya da insanlardan uzaklaşmayı tercih ediyor.

Hepsi kafanda.

Çok zekice. Yaşayan bunu hiç farketmemişti. Anlayış ya da şefkatten uzak, hastalığı küçümseyen ve hayali bulan bir ifade. Değil mi?

Senden kötüleri var.

Biri size herhangi bir konu hakkında bunu söylese ne hissedersiniz? Muhtemelen yaşadıklarınızın önemli olmadığını düşündüğünü. Hayatta her şeyin daha iyisi ve daha kötüsü var. Baştan savma, değersiz hissettiren bir cümle.

Boşver.

Dediğiniz anda zaten konu kapanır.

İlaç depresyon için çözüm değil.

Zaten zor zamanlar geçiren sevdiğinize bir de bağımlı muamelesi yapmak istemiyorsanız bu ifadeyi kullanmayın. İlaç semptomları azaltarak insanları iyileşmeye hazırlayan bir basamaktır. Herkes güçlü olmak zorunda değil.

Hepsi geçecek.

İçinde bir miktar şefkat barındırsa da söylendiği anda anlamsız gelen bir cümle. Bazen kendinizi bir şey söylemek zorunda hissediyor olabilirsiniz ancak yataktan zorla kalkabilen, çaresiz hisseden birisi için gelecek umutlu bir yer değil. Geçince nasıl oluyor?

Sabret.

Kendi kendini tedavi edebilirsin.

Konuyu biraz araştırdıysanız göreceksiniz, depresyon sadece bir duygu hali değil, vücudun kimyasal dengesiyle de ilgili. O zaman hepimiz ilaçsız kendimizi tedavi edebiliriz?

Eğer gerçekten yardımcı olmak istiyorsanız, kendi açıklamanınızı yapmaya hazırlanmak yerine sadece yargısızca dinleyin. Çünkü söylediğiniz çoğu şeyin bir anlamı olmayacak bunun yerine anlamaya çalışın. Sevdiğinizi o durumda görmek size çaresiz hissettiriyor olabilir ama unutmayın o sizden çok daha ağır şeyler yaşıyor. Ve muhtemelen bu cümleleri zaten defalarca kendine söyledi. Profesyonel yardıma yönlendirmeye çalışın. Sadece yanında olduğunuzu hissetmesi, suçlanmadığını düşünmesi en büyük destek olabilir.

Nefes teknikleri, meditasyon gibi yöntemler bu süreçte size yardımcı olabilir. Önce bir siz deneyin.

Sevgiler.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir