Kök (Muladhara) Çakra Nedir?

kök-çakra

Kök çakra kuyruk sokumunda bulunan enerji merkezimiz. 7 ana enerji merkezinin 1. sırasında yer alır. Bir diğer ismi Muladhara’dır. Fiziksel dünya ile ilk bağlantıyı kurduğumuz çakradır.Bu çakra dengeli çalıştığında yaşama bağlı, cesaretli, köklenmiş hissederiz.

Enerji merkezlerini ne kadar süptil olarak düşünmeye alıştıysak da aslında bedende fiziksel olarak karşılıkları vardır. Kök çakra vücuttaki konumu itibariyle iskelet sistemi, dişler, idrar kesesi, kan ve böbrek ile bağlantılıdır. Eğer bu enerji merkezi dengesiz çalışıyorsa yeme bozukluğu, siyatik, sık hastalanma, tembellik, depresyon gibi problemlerle karşılaşıyor olabiliriz. 1.Çakra böbrekler ile bağlantılı olduğundan yaşam enerjimiz de bu çakranın konusudur.

Bütün enerji merkezlerimiz birbiriyle bağlantılıdır. Bir çakra dengeli çalışmaya başladığında diğerlerini de etkiler. Eğer çakralar üzerinde çalışmaya başlayacaksanız Kök çakra ile başlamanız önemlidir. Değişim ve gelişim için kişinin köklenmesi ilk adımdır. Sonrasında sakral çakra ile devam edebilirsiniz.

Kök Çakra Dengelenmesi İçin Neler Yapabiliriz?

Aromaterapik Yağlar

Daha güvende hissetmek için aromaterapik yağlardan faydalanabilirsiniz. Sandal ağacı, zencefil, sedir ağacı gibi esansları kullanabilirsiniz.

Yoga

Dağ duruşu, Savaşçı pozları, çocuk duruşu gibi yoga asanaları merkezlenmenize yardımcı olabilir. Dilerseniz internette çok sayıda Kök Çakra çalışması da bulabilirsiniz.

Kök Çakra Meditasyonları

Çakra meditasyonları yani aslında dikkati bu enerji merkezlerine yönlendirmek çok etkili ve kolay yollardan biridir. Bija mantarsı “LAM”dır, dilerseniz bu ses ile de meditasyon deneyebilirsiniz.

Doğa

Eğer oturarak yapacağınız meditasyon başlamak için zor geliyorsa doğada yapılacak farkındalıklı bir yürüyüş, çıplak ayak toprağa basmak, toprak enerjisi ile dengelenmenin en basit ve etkili yollarından biridir.

Doğal Taşlar

Yine eski öğretiler ve kişisel deneyimler bize doğal taşların çakra dengeleme konusunda yardımcı olabileceğini anlatıyor. Genel olarak kırmızı Jasper, kan taşı, obsidyen gibi taşları kullanabilirsiniz.

Gıda

Bütün kaynaklar kırmızı renkli meyve ve sebzelerin bu enerji merkezi için şifalı olduğunu belirtiyor.

Basit bir Kök Çakra Çalışması: Dans Etmek

Özellikle güçlü davul ritmi eşliğinde ayakları yere vura vura dans etmek, köklenmemize çok yardımcı olabilir aynı zamanda keyifli ve basit bir çalışma:)

Anlatılanlara hızlı bir bakış için:

Sanskritçe ismi: Muladhara

Rengi:Kırmızı

Elementi:Toprak

Hormon Bezleri: Böbrek üstü bezleri.

Konuları: Hayatta kalma, fiziksel varlık.

Huzurla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir