Odaklanma Sorunu: Ne Yapabiliriz?(2)

odaklanma-sorunu

Süreci sevmeyi ve hedeflerinize nasıl odaklanacağınızı öğrendikten sonra bile, bu hedeflerin günlük uygulaması hala can sıkıcı olabilir. Bu yazıda odaklanma sorununun çözümünde başvurabileceğimiz yollardan bahsedeceğiz ancak direkt bu sayfaya geldiyseniz önce yazının ilk bölümünü okumanızı tavsiye ederim.

Ana görevi seçin/belirleyin.

Her gün için bir ana görev belirlemekle başlayın. Bu görev gün içinde mutlaka tamamlanmalı, kalan görevler de vakit olursa halledilmeli. Buna ana görev diyoruz çünkü bir önceliği seçmek hayatımızı bu sorumluluk etrafında düzenlemeye zorlayarak davranışlarımızı doğal olarak yönlendirir.

Enerjinizi yönetin, zamanınızı değil.

Seçtiğiniz görev tüm dikkatinizi gerektiriyorsa o zaman çalışma zamanını odaklanma için gereken enerjiye sahip olduğunuz zaman dilimine göre ayarlayın. Örneğin bu yaratıcı zaman sizin için sabah saatleri ise ana görevi sabah halledin ve kalan bütün işler, dikkat dağıtıcılar, e-postalara bakmak vs ana görevinizi tamamlayana kadar beklesin. Verimlilik stratejileri zaman yönetimi odaklıdır ancak üzerinde çalıştığınız görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan enerjiye sahip değilseniz zaman işe yaramaz.

Telefonu diğer odada bırakın.

Odağınızı kesintiye uğratan herhangi bir kısa mesaj, telefon görüşmesi veya uyarı olmadığında odaklanma çok daha kolaydır. Hepimizin bildiği ama öğrenemediği bir bilgi değil mi? Bir kaç saat ara vermek ilişkinize iyi gelir:)

Tam ekran çalışın.

Bir makale okurken, yazı yazarken, not alırken kısacası ne yapıyorsanız tam ekran modunda çalışın. Çalışırken, zamanı, diğer uygulamaların simgelerini veya ekrandaki diğer dikkat dağıtıcı şeyleri görmeyin. Bilgisayardaki bütün uygulamalar bir şekilde kendini hatırlatmak ister. Deneyin, bu kadar basit bir değişikliğin etkisini şaşırtıcı bulacaksınız.

Ara verin.

Beynimiz minik araları seviyor! Yapılan araştırmalara göre bu minik aralar odaklanmayı önemli ölçüde arttırıyor. Ama süre konudan uzaklaşmayacak kadar olmalı, dikkat!

Meditasyon.

Meditasyon, odaklanmayı arttırmak için çok etkilidir. Belki defalarca faydalarını okudunuz ancak denemeden nimetlerinden faydalanamazsınız. Meditasyonun sadece zihinsel kalıpları değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda odağı ve bilişsel performansı geliştirdiği kanıtlanmıştır. Eğer günlük bir uygulama haline getirebilirseniz zihninizin şimdiki zamanda daha çok vakit geçirdiğine ve bunun konsantrasyonunuzu nasıl arttırdığına şahit olabilirsiniz.

Sebat.

Bir gün çalışıp ertesi gün sorununuzun çözülmesini beklemeyin.Profesyonel sporcuların bile konsantrasyon becerilerinin güçlenmesi için çaba ve zaman gereklidir. Genel olarak size kısa yoldan çözüm sunan (şok diyetler gibi) yöntemlere kulak asmayın, kendinize kıymayın. Bir kaç gün yönteminize devam edince bunun gönüllü bir alışkanlığa dönüştüğünü göreceksiniz zaten.

Bu yazıyı okuyorsanız dudak sorununuzun hayatınız üzerindeki etkisini farketmişsiniz demektir. Hedeflerinize ulaşmak için uğraşıyorsanız ve önemsiz ayrıntılarla kendinizi rahatsız ediyorsanız, zamanınıza daha yüksek bir değer vermeye başlamanın zamanı gelmiştir.

Dikkatle ve dikkatli kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir