Uzaktan Çalışma Kılavuzu

Uzaktan çalışma artık hayatımızın bir parçası haline geldi ve görünen o ki, bir çoğumuz için, en azından bir süre daha bu şekilde kalmaya devam edecek. Daha önce yayınladığımız Evde Verimli Çalışabilmek İçin Bir Kaç Fikir isimli yazımızda sizin bireysel olarak nasıl daha verimli çalışabileceğinizi değerlendirmiştik. Şimdi kolektif olarak verimli olmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele almak istedik.

Zamanınızı planlayın

Uzaktan çalışanların yaşadığı en büyük zorluklardan biri zaman planı yapabilmek. Zamanı planlayamamak kimimiz için öğle vakti Netflix dizisi izleyip gece sabaha kadar çalışmak, kimimiz için ise bütün gün yemek yemeyi bile atlayarak sağlığını riske atmak demek. İhtiyaç duyduğumuz ise doğru bir çalışma planı hazırlayabilmek.

İş yerimizde veya ofiste olduğumuzda zaten günün konuları etrafımızda akıyor ve yakalayıp dahil olabilmek oldukça kolay. Evden veya uzaktan çalışırken ise ilgilenmemiz gereken her bir konunun farkında olmalıyız. Eğer OKR gibi sistemler kullanıyorsanız işiniz daha rahat ama bir yönetim metodu olmayanlar için tavsiyemiz şirket önceliklerini göz önünde tutarak, o gün bitirilmesi en faydalı işten en faydasız’a doğru bir liste hazırlamanız ve takviminizde her bir iş için zaman ayarlamanız. Her işi ayarladığınız zamanda bitiremeyebilirsiniz, hatta planınızın çoğu aksayabilir.

Jess Bailey adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Plan yaptıkça öğrendiklerinizden çıkardığınız derslerle daha iyi planlayacaksınız. Bu sırada da yapabildiğiniz işlerin tamamı şirket için değerli konular üzerinde olacak.

İhtiyaç duyduğunuz araçlarınızı kontrol edin

Evden veya uzaktan çalışma için sadece bilgisayarınızın yeterli olduğunuzu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Ofisinizde elinizin altında duran ve farkına bile varmadığınız bir çok araç evdeyken eksikliğiyle gözlerinizi yaşartabilir.

Bilgisayarınız yanınızda, internet bağlantınız da var ama aşağıdaki listeyi de kontrol etmenizde fayda var:

  • Ofis ağınıza erişim: Bunu VPN gibi bir arayüzle veya size tanınmış benzer araçlarla sağlayabilirsiniz. Ofiste bıraktığınız dosyalarınıza erişemeden çalışmanız çok güç olsa gerek.
  • Online iletişim araçları: İletişim için kullandığınız araç sadece e-postanız değildir diye tahmin ediyoruz. Mutlaka bir anlık mesajlaşma uygulamanızın var olması gerekir. Eğer bu uygulamaya sahip değilseniz, 1-2 dakikada cevap alabileceğiniz sorular, e-posta kutularında saatlerce beklemek zorunda kalabilir.
  • İş için kullandığınız uygulamaların internet erişilebilirliği: İş amaçlı kullandığınız muhasebe programı gibi programlarınız varsa, evden de sağlıklı kullanmaya devam edebildiğinizden emin olmalısınız.
  • Güvenlik: Artık internet üzerinden çalışıyorsunuz ve şirketinizin en gizli bilgileri saldırıya açık halde. Dolayısıyla, bilgisayarınızın ve verilerinizin güvenliğinden de sorumlusunuz.

Sanal iletişime hazır olun

Bir üstteki maddemizde kısaca bahsettik ama daha detaylı değinmemizde fayda var. Ofiste yanımızdaki arkadaşımıza kısa bir soru sorup işimizin kalanına devam etmek çok basitti. Uzaktan çalıştığımızda ise sorduğumuz çok basit bir soruya cevap alabilmemiz uzun süreler alabiliyor ve bizim verimimizi çok kötü etkileyebiliyor. Aynı şekilde, bizden beklenen cevapları hızlı vermeye çalışırsak gün içinde çok bölünüyoruz, çok bekletirsek de diğer arkadaşlarımızın işleri aksıyor. Doğru sıklığı işinize ve sorumluluklarınıza göre tabiki kendiniz belirleyeceksiniz. Bizim size tavsiyemiz, ilk günden itibaren sanal iletişime önem verin, sizin ve şirketinizin verimliliğini nasıl etkilediğini takip edin, buna göre de iyileştirmeler planlayın.

Takımınızın beklentilerine dikkat edin

“Tek başına dev kadro” olduğunuzu zannetmiyoruz. En azından biz değiliz. Dolayısıyla, sizinle beraber veya size bağlı çalışan arkadaşlarınız var diye tahmin ediyoruz. İş hayatının gerekliliği yaptıklarınız başka arkadaşlarınızın çalışmalarını da etkileyecektir. İlk maddemizde belirttiğimiz zaman planınızı hazırlarken, size bağlı çalışanların işlerini de göz önünde bulundurun.

Sosyalleşmeyi unutmayın

cottonbro adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Corona günlerinde sosyalleşme

Çalışmak da (uzaktan çalışma dahi olsa) bir yere kadar. İş arkadaşlarınızla sosyal etkileşim de çok kıymetli. Bir çok anda kurduğumuz sosyal bağlar iş süreçlerimizin hem daha keyifli hem de daha hızlı ilerlemesini sağlıyor. Dolayısıyla, siz siz olun, iş arkadaşlarınızı sadece birer araç olarak değerlendirmeyin. Uzaktan çalışıyor olsanız da, arada beraber kahve molası vermek ve sohbet etmek hayatınıza renk katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir